неділя, 31 жовтня 2021 р.

 

Група подовженого дня: території НУШ

Життя впевнено доводить, що гарне самопочуття дитини в групі продовженого дня (ГПД), бажання відвідувати її безпосередньо залежить від змісту й форм життєдіяльності в позаурочний час, характеру спілкування й відносин, які складаються в їх процесі.

 Група продовженого дня - це не тільки місце, де діти можуть дочекатися своїх батьків, поки ті працюють, а й важливий елемент виховного процесу. Група продовженого дня відрізняється особливими можливостями. Якщо звичайний урок не дозволяє дітям повністю розкритися і показати себе, то в групі продовженого такі можливості мають місце бути. Адже кожен малюк по-своєму талановитий: хтось в математиці, хтось у малюванні, хтось відрізняється нестандартним мисленням і так далі.

Виховний простір ГПД - це, по-перше, саме середовище, в якому опиняються молодші школярі після уроків, по-друге, це спеціально організований спосіб життя дітей у даному середовищі: їхня діяльність, відносини, події, які з ними відбуваються. Головне завдання педагога - це створення атмосфери взаєморозуміння, взаємовиручки, поваги і любові, що є основою комфорту, затишку, спокою, самореалізації особистості кожної дитини. Група продовженого дня є однією із форм виховання дітей і допомагає організувати найсприятливіші умови для їхнього відпочинку, навчання і виховання, поєднання навчально-виховної роботи на уроках і в позаурочний час. Вона забезпечує, враховуючи вікові особливості, їхній розумовий, моральний, естетичний, фізичний, духовний розвиток, створює умови для організації продуктивної праці, відкриває можливості всебічного виявлення і розвитку індивідуальних, здібностей, запитів та інтересів дітей. Успішна робота продовженого дня залежить не тільки від того, наскільки цілеспрямовано спланована робота й наскільки правильно організований у ній режим. Від раціонального, з точки зору педагогічної і гігієнічної побудови, режиму залежить підвищення успішності, збереження достатньої працездатності і попередження втомлюваності учнів. Дотримання упродовж тривалого часу правильного режиму сприяє зміцненню здоров'я, створює життєрадісний настрій і підвищує працездатність школярів. Неухильне дотримання режиму виховує в учнів такі цінні якості як дисциплінованість, акуратність, організованість. Процесу чергування в режимі дня праці і відпочинку в свою чергу сприяє збереженню в дітей найвищої працездатності.

Група подовженого дня це продовження  території НУШ, де формуються певні ключові компетентності дитини, необхідні для життя. Найкращим поєднанням видів діяльності вихован ців у ГПД для формування й розвитку ключових компетентностей є  їхня активність під час пере бування на свіжому повітрі (прогулянки, рухливі  та спортивні ігри), заняття в гуртках, проведення концертів, вистав, вікторин. 

Але навчально-виховний процес у ГПД не є продовженням уроків. Найголовніше для мене – це зробити кожну дитину суб’єктом діяльності, формувати ставлення молодших школярів до світу, природи, людини, праці і до самого себе.

Основними напрямами планування є: збереження здоров'я та формування здорового способу життя; забезпечення вихованості учнів. Я як педагог-вихователь планую і організовую життєдіяльність учнів  і здійснюю їх виховання. Використовую різноманітні прийоми, методи і засоби навчання, проводжу  заходи, які б сприяли їх психофізичному розвитку, відповідаю за їхнє життя і здоров'я, рганізовую виконання режиму дня, виконання ними домашніх завдань, надає їм допомогу у навчанні, організації дозвілля та в отриманні додаткової освіти, залучаючи їх до художньої та науково-технічної творчості, гурткової роботи та до інших занять за інтересами,організовую  з урахуванням віку вихованців роботу з самообслуговування, дотримання ними вимог з охорони праці, техніки безпеки, участь у суспільнокорисній праці.

Безпосереднє перебування в ГПД починається в  нашій школі з  кола зустрічі, бо в  одній групі збираються учні різних класів. Під час зустрічі діти вітаються, обмінюються інформацією, виконують колективну вправу, дізнаються про заходи, заплановані на день

Для вихователя НУШ обід є  засобом соціалізації учнів: закріплюю в  дітей навички само обслуговування, культури та гігієни поведінки в  їдальні, дбайливого ставлення до хліба, учу шанувати працю кухарів. 

Наступний етап — прогулянка на свіжому по вітрі — одна із форм організації активного від починку, що сприяє відновленню працездатності учнів, загартуванню, зміцненню здоров’я. Прогу лянки є  тематичними та цілеспрямованими. Під час прогулянки діти ознайомлюються з навколишнім світом, займаються орієнтуванням на місцевості, вчаться визначати сторони світу за різними ознаками (за деревами, сонцем тощо). Діти спілкуються з товаришами, займаються фізкультурою, беруть участь у  рухливих іграх. Прогулянки ми проводимо на шкільному подвір’ї або на спортивному майданчику незалежно від пори року, лише в  разі негоди (дощ, сильний мороз, завірюха) заняття відбувається у спортивній залі, коридорі

На етапі самопідготовки ставлю мету поглиблювати вміння і  навички учнів самостійно виконувати домашні завдання, сприяти кращому засвоєнню навчального матеріалу; раціонально використовувати свій час; учу дітей самостійно працювати з посібником, зошитом, довідковою літературою; виховувати охайність, старанність, взаємодопомогу та дисциплінованість. Актуальною проблемою сьогодення є збереження здоров’я дітей та формування здорового способу життя як життєвої компетенції. Тому в процесі самопідготовки з  метою попередження втоми та викривлення хребта  спостерігаю за правильною поставою учнів. Також увагу приділяю освітленню приміщення, його провітрюванню та дотриманню норм шуму. 

У вільний час проводжу бібліотечні заняття, що сприяють формуванню й  розвитку читацької компетентності учнів.

Художня майстерня як один із видів діяльності сприяє соціалізації дітей, виробленню в них життєвих навичок роботи з різними видами матеріалів, знання їхніх особливостей, уміння використати в незвичайних, нестандартних ситуаціях. 

Діти люблять малювати; конструювати із паперу, тканини, природного матеріалу; ліпити із  пластиліну; створювати букети або вироби із квітів, гілочок, листочків; створювати аплікації А  виставки дитячих робіт та їхнє колективне обговорення підвищують активність, інтерес і творчу ініціативу учнів.

Важливими для подальшого розвитку дітей є заняття в школі етикету, на яких учні відпра цьовують такі норми і правила: 

·         поведінки школярів в  громадських місцях (у транспорті, кінотеатрі, музеї, гостях);

·         культурної поведінки (правила ввічливості);

·         спілкування в соцмережах та під час телефонної розмови з однолітками, дорослими, батька ми, родичами тощо; 

·         взаємодопомоги під час навчання та в  поза шкільному житті; 

·         культури зовнішнього вигляду тощо.

Зміст правил періодично повторюють з повідомленням нової інформації. У дітей є можливість займатися улюбленими справами — заняттями за інтересами: грати у настільні, сюжетно-рольові, розвивальні ігри; читати художню літературу з бібліотеки.

У групі продовженого дня вся навчальна і позакласна робота учнів проводиться у раціональному режимі під моїм керівництвом, а також за постійної активності дитячого колективу.

 Доцільно організована діяльність молодших школярів у  групі подовженого дня сприяє формуванню гармонійної особистості, організації позаурочної діяльності та дозвілля відповідно до інтересів і побажань кожної дитини. 

Всі ці фактори у сукупності позитивно впливають на учнів. У групах більш ефективно вирішують навчальні і виховні завдання: підвищення якості знань, розвиток інтересів і здібностей школярів, підготовка учнів до суспільно-корисної праці, фізкультурно-оздоровчої роботи, виховання колективізму і взаємодопомоги.